Jesteś teraz: nawiabiznesart.pl > Biznes > Samozatrudnienie

Samozatrudnienie

Samozatrudnionym jest osoba, która podjęła decyzję, że zamiast pracować w innej firmie na etacie i reprezentować na rynku cudze imię oraz cudzy rachunek i cudze ryzyko gospodarcze chce podejmować działania we własnym imieniu i na własny rachunek oraz własne ryzyko.

Podstawową sprawą jest to, że samozatrudniowny działa w ramach własnego rachunku gospodarczego. W konsekwencji sprawia to możliwość dużo większych zysków w takiej opcji natomiast z drugiej strony stwarza niestety ryzyko poniesienia porażki czy bankructwa.

Samo działanie jako samozatrudniony nie przekłada się na to, że musimy działać wyłącznie we własnym imieniu. Jest możliwość pozostawać samozatrudnionym i reprezentować inną firmę np. jako pełnomocnik. Taką formę stosują przede wszystkim prawnicy zaufania publicznego, którzy działają na podstawie zlecenia klienta. To, że działamy w cudzym imieniu nie zwalnia nas jednak z obowiązku działania na własny rachunek – pełnomocnik podejmujący się takich działań ponosi odpowiedzialność za podejmowane czynności i odpowiada za szkody, który wyrządził.

            Samozatrudniony zazwyczaj działa samodzielnie, lecz może także również zatrudniać innych pracowników.

Zostaw komentarz

Musisz być zalogowany, żeby zostawić komentarz.